Co warto zobaczyć w okolicy

Oferta noclegowa

Check-in:

Check-out:

[string_chosen_admin_search_type]

Liczba miejsc noclegowych:

Dorośli:

Dzieci:

 

 

Wyszukiwanie...

×
Zakwaterowanie 1

Zakwaterowanie 2

Zakwaterowanie 3

Zakwaterowanie 4

Zakwaterowanie 5

Wprowadź swoje dane

Kupon

Jeśli posiadasz kod kuponu, wprowadź go w polu poniżej i kliknij Zastosuj.

 

 

Ładowanie podsumowania...

 

Za pobyt zapłacisz w późniejszym terminie. Całkowita cena wynosi  

Nie ma aktywnych bramek płatności. Aktywuj przynajmniej jedną bramkę płatności w ustawieniach HBook (HBook > Płatności).

Przetwarzanie...

Prosimy o dokładne sprawdzenie szczegółów rezerwacji przed kliknięciem przycisku "Zarezerwuj teraz".

 

Bonaluti – Birngrütz – Grodziec – Grudza

Grudza została założona w drugiej połowie XIII wieku. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z dokumentu z 1305 roku, w którym wieś występowała pod nazwą Bonaluti. W 1345 Książę Henryk Jaworski podarował 900 mórg lasu w Grudzy klasztorowi benedyktynek z Lubomierza.

W latach 1545 – 1810 obszar od wsi po okolice Lubomierza stanowił własność zakonu, co zapisuje się w obecności licznych przydrożnych Krzyży na tych terenach.

Kościół Parafialny Imienia Najświętszej Marii Panny wybudowany pod koniec XV wieku jako późnogotycki, później przebudowany lub wzniesiony na nowo w latach 1765–1768 i 1772 jest ozdobą naszej miejscowości.

Godnym uwagi są ruiny Gospody Seiferta, niegdyś „Seifert’s Gasthof”, miejsce wypoczynku w XIX i początkach XX wieku oraz wieża widokowa (wcześniej wiatrak) na której stał historyczny zegar z 1756 roku.

W centralnej części Grudzy, na tzw. placu targowym wznosiła się jedna z ładniejszych budowli naszej miejscowości. Był to budynek browaru połączony z zajazdem „Gasthof Brauerei”, w którym miejscowi mieszkańcy oraz turyści mieli możliwość degustacji lokalnego piwa.

Grudza posiadała dwie bramy wjazdowe.

Od połowy XIX wieku miejscowosc nabierala cech wsi letniskowej.

Po 1945 jej charakter uległ zmianie na rolniczy. W latach 1945-47 nazwa wsi została zmieniona z Birngrütz na Grodziec.

Idąc w dół od ruin Zajazdu Seiferta w kierunku północno-zachodnim i mijając z lewej strony wieże, dotrzemy do prawdopodobnie najstarszej i najgrubszej w Polsce gruszy, liczącej ok. 300 lat.

Zamek Czocha położony w miejscowości Sucha powstał jako obronny zamek graniczny na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247.

Zamek chojnik wzniesiony w latach 50-ych XIV wieku na szczycie góry wysokości 627 metrów n.p.m. jest przepięknym średniowiecznym pomnikiem, a związana z zamkiem legenda o księżniczce Kunegundzie do tej pory przyciąga wielu turystów.

Zbliżajac się do Mirska, krótko przed wjazdem do miasta po prawej stronie, znajdziemy tamę wybudowaną w latach 1908-1910, której celem jest ochrona miasta Mirsk oraz okolicznych wsi Brzeziniec, Karłowiec i Wieża przed powodzią.

Natomiast w Mirsku warto obejrzeć stary rynek ze średniowiecznym zabytkowym ratuszem z XVI wieku, oraz wieżę widokową z końca XIX wieku, która do lat 70-tych XX wieku spełniała rolę wieży ciśnień, a od 2013 udostępniona dla celów turystycznych.

W niedalekiej Proszówce znajdziemy ruiny zamku Gryf wybudowanego w XIII wieku przez księcia głogowskiego Konrada.

Kopalnia św. Jana w Krobicy to odrestaurowane miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów każdego roku. Geopark ma niezwykle bogatą historię, gdyż sztolnie kopalni rud cynku i kobaltu funkcjonowały tu począwszy od XVI, aż do końca XIX wieku.